Forumindex Titanic Nordens fartygsforum
Vi diskuterar inte bara Titanic utan också MS Estonia och andra kända fartyg. Tanken är att skapa Sveriges största fartygsforum och samla alla Nordens fartygsintresserade på ett och samma ställe.
 
 Vanliga frågorVanliga frågor   SökSök   MedlemslistaMedlemslista   AnvändargrupperAnvändargrupper   Bli medlemBli medlem 
 ProfilProfil   Logga in för att läsa dina meddelandenLogga in för att läsa dina meddelanden   Logga inLogga in 

M/S Shamrock

 
Skapa nytt ämne   Svara på ämnet    Forumindex -> Andra kända fartyg
Föregående ämne :: Nästa ämne  
Författare Meddelande
alj2



Registreringsdatum: 27 juli 2007
Inlägg: 363
Ort: Härnösand

InläggPostat: mån jul 19, 2010 6:19 pm    Rubrik: M/S Shamrock Svara med citat

Idag fick jag äran att gå ombord M/S Shamrock när hon anlöpte Härnösand. Shamrocks besättning består av frivilliga ungdomar som under 14 dagar varje sommar seglar längs den Svenska kusten från hemmahamnen i Stockholm till Luleå däe man vänder.Det finns naturligtvis en fast och erfaren besättning ombord men den övriga besättningsmännen består av frivilliga ungdomar som betalar för att få lära sig sjömanskap efter gamla seder. Under de närmare 30 år man hållit på har alltid Härnösand varit en självklar etapphamn, så även i år. Fartyget anlöpte Härnösands hamn måndadags morgon den 19/7 och fortsätter under tisdagen mot Luleå. Man kommer att övernatta i Härnösand även på hemresan. Ett mycket uppskattat och populärt inslag i Härnösands sjöliv.
M/S Shamrock är en vacker galeas och byggdes 1915 i Vlaardingen i Holland.
Fartyget har även haft namnet EWALD, och var ett seglande fiskefartyg.
Fartyget kom till svenska vatten och ägare redan 1929 och har haft flera olika ägare men inköptes så till sist av Birkagården och byggdes om till ett skolfartyg och fick därmed tillbaka sitt ursprungliga namn Shamrock.
Fartyget har sedan 1971 varje sommar seglat två fyraveckorsseglingar med ungdomar i samarbete med Rydbergsstiftelsen.
Fakta:
M/S Shamrock
Längd ö a: 28,3 m
Bredd: 6,58 m
Djupgående: 3 m
Segelyta: ca 400 m2
Maskin Scania DSI 11 230 hk
Byggår: 1915 Vlaadingen, Holland
Besättning: 32 man
Hastighet vid maskindrift c:a 7 knop.
Vid segling 12-14 knop.


Mvh:Anders
Till överst på sidan
Användarens profil Skicka personligt meddelande Skicka e-post
Visa inlägg nyare än:   
Skapa nytt ämne   Svara på ämnet    Forumindex -> Andra kända fartyg Alla tider är GMT + 1 timme (svensk normaltid)
Sida 1 av 1

 
Hoppa till:  
Du kan inte skapa nya inlägg i det här forumet
Du kan inte svara på inlägg i det här forumet
Du kan inte ändra dina inlägg i det här forumet
Du kan inte ta bort dina inlägg i det här forumet
Du kan inte rösta i det här forumet


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Swedish translation by phpBB Sweden and Virtuality © 2003-2006